Statistika

Nariai : 7
Turinys : 226
Turinio peržiūrėjimai : 71203


Vardai kaip tautinės tapatybės dalis
Parašė Simonas Audickas   
Sekmadienis, 25 Sausis 2009 00:00

Sasha (trumpinys vardo - Aleksandra/s), Natasha, Sergey (taip rašomi rusų vardai angliškai) ir kiti panašūs vardai, kurie galima sakyti buvo Rusijos tapatybės dalis, dabar gan palčiai naudojami vakarų šalyse (Anglijoje ir Amerikoje tai tikrai).

Priežasčių gali būti įvairių. Pirmiausiai tai, jog rusiškos kultūros atstovai apsigyvenę vakaruose toliau tęsia tradiciją savo vaikams duoti tautinius vardus. Tai gali būti taikoma kelių kartų atstovams.

Tačiau yra gėdinga, mano nuomone, jog tokia vertybė yra nusavinama. Pasiteisinimas - gražus vardas, kažkur girdėjau ir daviau savo vaikui.

Tokiu atveju kyla tik viena asociacija - globalizacija, arba tarptautiniai vardai, kurie atėję jau nuo biblijinių laikų, tačiau ten Natasha ir Sergey nedominuoja.

Kas pirmiau? Duodamas vardas, su kuriuo gimsta asmenybė, ar asmenybė, kuri yra gimusi tam tikram vardui?
Gal jūsų mama skaitė knygą, o gal paprasčiausiai laikraštį, ir patiko jūsų vardo skambesys, ir tokį vardą jūs šiandien nešiojate.
Mano vardas yra biblijinis, kuris hebrajų kalboje reiškia "uolą", tą reikšmę sustiprina pats biblijos mokymas, kuris paverčia Jėzaus įvardijamą uolą, kaip pagrindą jo "bažnyčiai". Sakyčiau, tai šiek tiek atspindi mano asmenybę, ir galbūt aš tiesiog turiu užaugti tam vardui.

O gal tėvai nuo gimimo matė, kad išreiškiu tam tikras savybes, dėl kurių buvo duotas būtent šis vardas. Pasaulio kultūrose tradicinių vardų davimo struktūros yra skirtingos; priklausomai nuo gimimo eiliškumo vaikams suteikiami vardai, kai kada turi apsisukti visas ciklas, kad vaikui būtų galima suteikti tam tikrą vardą, ir galiausiai grįžti prie vardų, kuriuos jų civilizacija kažkada vartojo.

Afroamerikietiški vardai
Sonia Weiss aiškina, kad afroamerikiečių vardų davimo tradicija keitėsi kartu su istorija. Vergovės laikais, savininkai vergams duodavo biblijnius, klasikinius vardus arba trumpas pravardes ir taip eliminuodavo tikruosius vardus. Šeimos dažnai vartodavo Amerikos lyderių pavardes, tokias kaip Vašingtonas, Džefersonas aklimatizacijos tikslais. Po pilietinio karo afroamerikiečiai grįžo prie šaknų ir naudodami priesagas, bei priešdėlius klasikiniams vardams, taip sukurdami naujus vardus tokius kaip Liusinda, ar Klarinda. Nepaisant visko afroamerikiečiai taip pat sukūrė nemažai naujų savų vardų, kombinuodami populiarius vardus su priešdėliais ar priesagomis, perkeliant kirtį į vardo pradžią arba pabaigą taip sukuriant individualumą. Tokiai grupei priklauso priešdėliai "La-" ir "Shan-" sujungiant su vardais kaip pavyzdžiui LaTasha ir Shandra, o taip pat naudojant priesagas "-quon" ir "-ell" vardams: Maquon ir Sidell. Po pilietinių teisių judėjimo galingi afroamerikiečiai vyrai grįžo prie tradicijos/šaknų renkantis musulmoniškus vardus ir tradicinius vardus kilančius iš afrikos protėvių.

Afrikietiški vardai
Afrikoje vardų davimo tradicija priklauso nuo regiono, bet įprasta duoti dvigubus vardus ir pavardes taip pat svarbus yra emocinis faktorius gimimo metu, o taip pat ir nėštumo metu. Barakas Obama, kuriam suteiktas tėvo pirmasis vardas Svahili tautoje reiškia "palaimintas". Dauguma vardų Afrikoje asocijuojasi su gimimo procesu bei aplinka, tai sezonas, sausoji savaitė, šeimos narių skaičius, arba šeimos emocinė būsena gimimo metu. Nigerijoje jaruba kultūroje vaikams duodami vardai aštuntą gyvenimo dieną, kai tuo tarpu hausa kultūroje, kurioje didelę įtaką daro islamo religija yra naudojama dviejų dalių vardų davimo sistema, pradedant Abdul ir baigiant vardą kokia nors Dievo savybe, kaip pavyzdžiui Abdulsalam, kas reiškia "taikos tarnas".

Japoniški vardai
Jie sudaromi naudojant šeimos vardą, bei duotąjį. Japonai duoda vardą susijusį su gamta ir turi panašų vardų davimo principą kaip kiniečiai bei vietnamiečiai, nenaudojant viduriniųjų vardų, kas yra plačiai paplitę vakarų kultūroje. Morerų vardai dažniausiai baigiami galūnėmis "-ko" arba "-mi", kas reikštų "vaikas" ir "grožis" arba "-ka" "gėlė" ar "-na" "žaluma". Vyrų vardai gali priklausyti nuo gimimo eiliškumo, naudojant "ichi" ar "kazu" pirmajam sūnui arba "ji" antrajam sūnui.

Kiniečių vardai
Kitaip nei vakarų kultūrose, kinų kultūroje vaikų vardų davimas pagal šeimos narių, ar tėvų yra uždraustas. Kinų vardus sudaro vienas arba du raštmenys, ir pavardė rašoma pirma vardo. Moteriški vardai naudoja moteriškus reiškinius iš gamtos, ir vaikų vardai dažniausiai seka temą, kaip pavyzdžiui saulė ir mėnulis. Skirtingi šeimos nariai dalinasi tais pačiais rašmenimis, kurie reiškia, kad asmenys yra tos pačios kartos, ir kai kurie vardai su savo specifiniu užrašymo būdu nusako kokiam klanui šeima priklauso.

Indiški vardai
Indai savo kultūroje sujungia religiją, kastą ir horoskopus vardų davimo praktikoje. Visi vardai turi specialią reikšmę, kaip pavyzdžiui Poonam, kas reiškia "pilnas mėnulis - pilnatis" hindi kalboje, net astrologai pilnaties metu tokiam žmogui pataria pasilikti arčiau žemės. Įgimtasis vardas gali labai skirtis nuo oficialaus vardo, ir pirmoji vardo raidė yra sulyginama su horoskopo ženklo pirmaja raide, kai tuo tarpu pavardė yra kaip šeimos relikvija. Indijoje įmanoma nustatyti iš kurios šalies dalies žmogus kilęs pagal žmogaus pavardę.


Indonezietiški vardai
Nors ir atrodytų, kad indoneziečių kalba yra lengva išmokti ir kalbėti, vardų davimo praktika gali viską sukomplikuoti. Priklausomai nuo salos, kurių yra 13,000 žmogus yra kilęs, tai paaiškins kaip žmogus gavo savo vardą. Vaikai įgauna vieną vardą, netgi be pavardės (šeimos vardo), arba ir vardą ir pavardę, bet yra išimčių. Javoje žmonės turi vieną vardą. Šiaurės Sumatroje yra klanų vardai vietoj pavardžių. Balyje vaikų vardai priklauso nuo gimimo eiliškumo, vienam iš keturių priklauso tokie vardai - Wayan, Made, Nyoman ir Ketut, ir vardai kartojasi jei šeimoje yra daugiau nei keturi vaikai. Jei vaikam suteikiama pavardė, tai būna tėvo pavardė, ir rašoma "putra" jei vyriška, ar "putri" jei moteriška.

Vietnamietiški vardai
Kaip Džonas Amerikoje taip Nguyn Vietname. Apie keturiasdešimt procentų visų vietnamietiškų vyriškų vardų sudaro šis vardas. Pavardė ateina iš tėvo pusės ir papildo duotąjį vardą. Dauguma vietnamietiškų vardų yra kildinami iš Kinijos, ir vidurinieji vardai dažniausiai būna tokie pat (moterų naudojant Th, o vyrų naudojant Vn), kas jų kultūroje nurodo kartą, atskirą didelės šeimos šaką arba gimimo eiliškumą. Tačiau visi vardai yra vienlyčiai (unisex), taip pat vardai, kurie nurodo labiau moterišką tendenciją yra moteriški, arba vardai gali taip pat būti formuojami pagal tai, ko tėvai tikisi iš savo vaiko.

Tailandietiški vardai
Šypsenų šalis yra viena regione esančių valstybių, kuri išvengė kolonizacijos, ir tradiciniai tailandietiški vardai išliko nepakitę. Tiek vardas tiek pavardė yra ilgi ir sunkiai ištariami, taigi dauguma tailandiečių kreipiasi vieni į kitur pravardėmis, kurios taip pat turi savo formavimo sistemą. Nenuostabu, kad žmogus gali būti vadinamas pagal kūno sudėjima, tarkime - liesas. Jeigu žmogus yra apkūnus gali gauti ir "storo" pravardę, tačiau tai ne įžeidimas, o žmogaus atpažinimo būsena.

Amerikos čiabuvių vardai
Panašiai kaip Indijoje ar Afrikoje, Amerikos čiabuviai vardus sieja su gentimis ir naudoja gamtos bei gyvūnų savybes. Čiabuviai taip pat turi vardų teikimo ceremonijas. Hopi genties, kuri kilusi iš pietvakarių tradicija yra padėti džiovintą ausį prie naujagymio, ir dvidešimt dienų trintį džiovinta mėsa kūdikį, ir pavadinti vaiką vardu, kai tekanti saulė nušviečia vaiko kaktą. Sioux gentys (Nakota, Lakota ir Dakota) vertina garbę, specialius nuopelnus, gimimo eiliškumą, pravardes, slaptus bei dvasinius vardus, kuriuos suteikia per vardų davimo ceremoniją. Vardai gali kisti daugelį kartų per žmogaus gyvenimą. Navachai naudoja duotuosius vardus per ceremonijas, vietoj to žmonės vadinami pagal tai kokia rolę jis/ji vaidina šeimoje. Cherokee gentis savo vaikams suteikia tėvo ir tėvo motinos vardus iš priklausančio klano.

Lotyniški vardai/Pietų Amerikos
Guatemaliečiai praktikuoja brūkšnį, kuris yra dedamas tarp pavardžių. Taigi pavardę sudaro tėvo ir motinos pavardės parašytos per brūkšnį. Dažniausiai pavardė yra baigiama tėvo pavardės suteikimu, tačiau laikai keičiasi, todėl įmanomos variacijos. Ispaniškuose istatymuose yra nurodyta, kad vaikai turi sekti ta pačia pavardės davimo tradicija, ir nenuklysti nuo šeimos, kada užsakoma pavardė. Pirmieji vardai dažniasiai naudojami iš Romos katalikų bažnyčios praktikos. Dažniausiai šeimos naudoja Jose arba Maria, arba vaikas yra pavadinamas jau gyvenimą palikusio šeimos nario garbei.

Kaukazietiški/baltaodžių vardai
Dažniausiai baltaodžių vardai kilę iš anglų kalbos, kadangi antikinės kalbos yra išnykę. Kadangi dauguma tėvų duos savo vaikams vardus pagal šeimos narių vardus, dabartinių ir jau palikusių gyvuosius, daugiausia tėvų vis viena pasirinks tuos vardus, kurie jiems labiau prie širdies. Beveik visi vardai anglų kalboje turi reikšmes, ir dauguma yra kilę iš krikščioniškojo prado arba keltiškos tradicijos. Mažiau linkę į tradiciją - modernūs vardai, kurių pagrindą sudaro naujoji vardų rašyba populiarių vardų arba naudojant pavardes kaip pirmuosius vardus.


Įsivaizduokime, jog vieną dieną sutiktume tailandietį, kinietį ar arabą, kuris sakytų - "Mano vardas Mindaugas, Daugirdas ar Gediminas". Sakysit, - valio!! Garsina Lietuvos vardą. O jei vykdo nusikaltimus, nieko neišmano apie vardo prasmę bei reikšmę Lietuvos kultūrinei tapatybei? Tai yra tarsi nusileidimas į svetimą jaukų lizdą ir pradėjus jį ardyti po šapelį nešti pas save. Sename lizde ta šakelė gali būti kertinė, laikanti kitas šakeles, tačiau atnešus į kitą lizdą, tai bus tik maža kito dalis - greičiausiai visai nereikšminga, o taip pat ir ne esminė. Tai būtų ne tik savos kultūros išdavystė, tačiau ir svetimos kultūros šventvagystė.

Ne tik pasas pasako, kas mes tokie esame, tačiau ir vardas, kurį nešiojame daug ką pasako apie mus, mūsų valstybės raidą, kultūros vystymąsi, bei bendrą progresą ar užimamą padėti globalizacijos procese. Taigi būkime atsakingi už tai, kas mes esame, ir kokius vardus duodame savo vaikams.

Atnaujinta Šeštadienis, 18 Spalis 2014 15:52
 

Komentuoti


Apsaugos kodas
Atnaujinti

Pašto priminimasJūs neprisijungęs.